BU TATBİKAT ÖLDÜRÜR!

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

01 Aralık 2016 tarihli yazımda bakın ne yazmışım, ; “Mesele biz çocuklara yangında neler yapacaklarını öğretememiş olmamızdır. Bakmayın siz okulların yangın tatbikatı yaptıklarına. Yangın Söndürücüsünü tutup yanan ateşin üstüne sıkmakla yangın halinde kurtulmak farklı şeyler. Sadece yeni nesile değil, bizim yaşımızdakiler veya bizim büyüklerimiz bile bu konuda adam gibi bir eğitim almadılar.
Yangın halinde yapılması gerekenleri bizler çocuklara öğretebilseydik, bugün yurttaki yangın merdivenini konuşuyor olmazdık. Ya da elektrik kablolarını adam gibi yapabilseydik, evleri, binaları, yurtları devlet dairelerini, hırsız müteahhitlerin vicdanına bırakmasaydık, kontrolünü düzenli yapabilseydik zaten bunların hiç biri olmazdı.
Ülkemizin acı gerçeklerinden biri ile bir kez daha yüzleştik. Sistemdeki yanlışlar bizlere acı örneklerle uyarılarda bulunsa da akıllanmıyoruz ders çıkarmıyoruz. Hala yurt hangi tarikatın hangi cemaatin yurdu diye tartışıyoruz. Ya da yangın merdiveninin kilidini konuşuyoruz. Meselenin temeline inmemiz lazım. Hiçbirimiz yangın esnasında ne yapacağımızı bilmiyoruz. Deprem anında da ne yapacağımızı bilmiyoruz. Tatbikatlarda anlatıldığı gibi değil. O esnada yaşanılacak travma, korku, panik ve ruh halinin bizlere neleri yapabileceğimizin öğretilmesi lazım. O psikoloji ile anahtar deliğinin bile bulunamayacağını bilirken, yangın tüpünü nasıl kullanacağımızı öğretmeyin çocuklara. O insanlar ya da çocuklar o sırada yangın tüpünü göremez, kullanamaz.
Psikolojik eğitim verilmesi lazım. Yangın merdivenine gidin oradan çıkın demekle olmaz. Yaşayan bilir. Normal bir insan psikolojisi ile yangının içinde kalmış bir insan psikolojisi bir olamaz. Kaldı ki Adana’da yananlar birer çocuk. Bizim sistemi değiştirmemiz lazım. Okullardaki yangın tatbikatı tamamen değiştirilmesi lazım…”
Yazımda anlatmak istediğimi görsel olarak İSTE’deki tatbikatı verenler ve düzenleyenler anlatmış oldu aslında… Sistemin değişmesi, tatbikat türünün değişmesi lazım diyorum. İSTE’deki tatbikatın resimlerini görür görmez oradaki ortamı da tahmin etmem zor olmadı. Konuşma yapılan toplantı masası veya platformun üzerine öğrenci yatırmışlar, deprem anında nasıl yatacağını söylüyorlar. Yahu deprem anında o masa kalır mı hocam Allah aşkına!…
Bir de bu eğitimi verirken gülmek ne demek? Tatbikat’ın sözcük anlamı “uygulamaktır”. Gerçeğine ne kadar yakın olursa amacına o kadar ulaşır. Sen tatbikatta gülerek bir şeyler anlatırsan, eğitimi alanlar deprem anında senin anlattıklarından çok güldüğün gelir akıllarına. Ciddiyetsizlikle, gerçekten uzak olması ile tatbikat yapmasanız daha iyi bence. Çünkü deprem anında şimdi o öğrenciler senin gösterdiğin gibi gidip masanın üstüne yatarlar!. Depremde de ilk zarar gören nesneler odanın içinde duran eşyalardır.
Yani bu tatbikata harfiyen yerine getirmeye kalksak, biz mevtayız!. Bırak biz kendi bildiklerimizle atlatalım depremi vallahi de billahi de daha iyi. En azından belki hayatta kalırız. İşin ciddiyetini kavrayamıyoruz. Olsun da nasıl olursa olsun mantığındayız. Sosyal Sorumluluk projesi yapıp topluma şirin gözükeceğim diye böyle saçma sapan tatbikat yapmanıza gerek yok arkadaş!.
Ben isterdim ki o tatbikatta bir de psikolog olsaydı. Deprem anında öğrencilere nasıl davranacaklarını, nasıl sakin kalacaklarını, nasıl sağlıklı karar vereceklerlerini anlatsaydı.
. Çünkü böyle doğal afetlerde kimse sağlıklı düşünüp karar veremez. Kimsenin aklında da bu tatbikat kalmaz. Böyle durumlarda hangi nesnenin altına veya üstüne çıkacağımız ne kadar önemliyse, nasıl bir ruh halinde olmamız gerektiği ve psikolojimizin nasıl olduğu da çok önemli.
Yani bu tavsiyelerimi İSTE veya AFAD için söylemiyorum. Aman siz yapmayın. Ben diğer kurumlar için söylüyorum. Şimdi gidip psikolojik eğitim tatbikatı ve sakin kalma taktikleri vereceğim diye YOGO hocası filan getirirsiniz. Maazallah deprem anında çocuklar “Sitira Sukha” yapmaya kalkarlar…

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>