STK’lar ayağa kalkmadan İskenderun değişmez!

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Daha önce esnaf odalarının daha aktif olması gerektiğini, sadece tabela odası olarak kalmaması gerektiğini, memlekete projeler üretmesi gerektiğini yazmıştım. Bazı esnaf odalarını göreve ve icraata çağırdık ama dışarıda kalan ve yine kimsenin pek de haberdar olmadığı odalarımız var.
Makine Mühendisleri Odası, Elektrikçiler Odası, Eczacılar Odası bunların bir kaçı. Muhasebeciler Odası da var ancak bize gelen mail’lere bakılınca bir çaba olduğunu görebiliyorum. En azından seminerler düzenleyip yeni kanunlarla ilgili üyelerine bildiler verip kamuoyunu da bilgilendiriyorlar.
Ama mesela Elektrikçiler Odası ne iş yapar? İskenderun’un yararına bir proje üretemez mi? Elektrik kesintilerinin çok yaşandığı şu memlekette en çok tepkiyi onların vermesi gerekmiyor mu? Kim biliyor Elektrikçiler Odasını? Varlığından kaç kişinin haberi var? Bir öneri bir proje mi sundular.
Ya da Eczacılar Odası? Hiç bir etkinliğini görmedik. Üyelerine karşı ne gibi faydaları var bilmiyorum. Belki de vardır ama İskenderun için de projeler üretmeliler. Kamuoyuna yansıyan bir icraatlarını hiç görmedim. Başka memleketlerde harıl harıl çalışıyorlar. Mesela geçmiş yıllarda bir haber yarışması düzenlendi. Memleketim olan Niğde Eczacılar Odası, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti işbirliği ile eczacılık – ilaç dallarında en iyi haber dalında bir yarışma düzenlendi. İskenderun’da neden olmasın. Bu gibi etkinliklerle en azından varlığından haberimiz olur bu odanın değil mi?
Meslek sendikalarını hiç işin içine katmıyorum bile. Hepsi ideolojik olarak ayrılmış durumdalar. Sağlık alanında bile iki tane sendika var. Sağlık Emekçileri Sendikası ve Sağlık-Sen.. Biri iktidara yakın ve AKP’liler tarafından oluşur, diğeri ise muhalif. Bakın Eğitim camiasına. İki değil tam 4 tane sendika var. Biri Milliyetçi öğretmenlerden, diğeri AKP’liler, bir diğeri CHP destekli ama aslen HDP güdümünde olan… Kendi aralarında bile ideolojik yapıya göre ayrılan bu sendikalardan memlekete yararına ne bekleyebiliriz ki?. Memur Sendikaları desen aynı, İşçi sendikaları desen farklı değil.
İskenderun için veya İskenderunluların menfaatleri için bir proje üreten, faydalı bir iş yapan ne oda var ne sendika var. İskenderun Ticaret Odası ve Ticaret Borsası’nı ayrı tutuyorum. Bu iki kurumdan başka İskenderun’a faydası olan çok az.
Her şeyi Devletten ya da belediyelerden beklediğimiz için hiçbir şeyimiz tam değil. Hep bir sorunumuz var. Hep bir şeylerimiz eksik. Ya asfaltımız yarım kalır, ya elektrik tesisatımız yarım kalır, ya başka bir alanda üvey evlat oluruz. Bu yüzden STK’ların artık İskenderun için harekete geçmesi lazım. Üretilen projelere belediye de destek verir, devlet de destek verir. Ama oturduğumuz yerden de İskenderun’a bir şeyler yapılmasını bekleyemeyiz. Bizim öyle bir ne lüksümüz var ne de zamanımız var. Koskoca İlçeyiz. Türkiye’nin en büyük ilçesiyiz ama hala bizden çok daha küçük ilçelerin yakaladığı hizmeti yakalayamadık. İl olmamıza gerek yok bunlar için. İl olmadan da bu şehri sözde değil gerçek anlamda Mega Kent yapabiliriz. Alanya Bodrum Fethiye? Bunlar il ‘mi ? Değil. Bu yüzden STK’lar ayağa kalkıp, önce üyelerine sonra memleket vatandaşına yararlı bir şeyler üretmesi lazım. Yoksa her elektrik kesintisinde çıkıp isyan etmeye devam edip, her sokak başında asfalt istiyoruz diye gazetelere poz vermeye devam ederiz.

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>