Borsadan Türkiye’de ilk olan bir hizmet!

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Mustafa Kemal Üniversitesinin Antakya’daki Rektörlük binasında gerçekleştirilen protokol törenine Rektör Prof. Dr. Hasan Kaya ve İskenderun Ticaret Borsası Genel Sekreteri Engin Vayısoğlu katıldı.
Üniversitenin laboratuvarlarından hizmet alımı için harekete geçen İskenderun Ticaret Borsası Genel Sekreteri Engin Vayısoğlu, üyelerinin müşterileri arasındaki tarımsal ürünlerin anında analiz sonuçlarını almak için bu protokolü gerçekleştirdiklerini belirterek “İskenderun Ticaret Borsası olarak bugüne kadar her zaman üniversitemizin yanında yer aldık, her türlü projeye gücümüzün yettiğince katkı sağlamaya çalıştık. Özellikle tarım alanında bölgede çok önemli katkılar sunduğunu bildiğimiz ve Türkiye’de bir ilk olan ‘Bitki Sağlığı Kliniği’nin kurulmasına yönelik projeye büyük özveriyle vermiş olduğumuz katkıdan İTB olarak büyük gurur duyduğumuzu ifade etmek isterim” dedi.
Bu protokolle gerçekleştirmiş oldukları projeleri kalıcı bir iş birliğine dönüştürmüş olduklarını vurgulayan Vayısoğlu “Sayın Rektörümün kişisel olarak faaliyetlerine çok önem verdiğini bildiğim Teknoloji ve Ar-Ge uygulama-araştırma merkezi Laboratuvarları yatırımının yarattığı faydayı bir adım ileriye taşıyarak Türkiye’de Ticaret Borsaları olarak bir ilki gerçekleştirmiş oluyoruz. Ticaret Borsaları olarak görevlerimiz arasında üyelerimizin tarım ürünleri ile ilgili teknik analiz ihtiyaçlarını karşılama önemli bir faaliyet olarak yer almaktadır. Türkiye’de Ticaret Borsaları bu ihtiyacı kendi bünyelerinde oluşturdukları laboratuvarlar ile karşılamaya çalışmaktadırlar. Bu Laboratuvarların yatırım maliyetleri çok büyük rakamlar tutmakta ve ithal edilen cihazlar ile milli sermayenin yurt dışına aktarımına sebep olmaktadır. Yapılan bu yatırımların geri dönüşü de yapılan analizlerle mümkün olmamaktadır” diye konuştu.
Bu protokol ile hem üniversitenin yapmış olduğu yatırımın değeri artmış olacağını ifade eden Vayısoğlu şunları kaydetti: “Hem de Borsamız maliyeti yüksek ve Borsamız bütçesini aşan bu yatırımı yapmayarak milli sermayenin daha etkin kullanımına vesile olacaktır. Hem de Borsamız maliyeti yüksek Ve Borsamız bütçesini aşan bu yatırımı yapmayarak milli sermayenin daha etkin kullanımına vesile olacaktır. Ayrıca laboratuvar yatırımı yapmayı düşünen Ticaret Borsaları için önemli bir örnek teşkil edecek projemiz, aynı zamanda İTB nin Kalite Yönetim Sistemini tamamlayıp ACREDİTE bir Borsa olma yolunda önemli bir faaliyeti gerçekleştirmesini sağlayacak ve hizmet seviyesini arttıracaktır. Başta Sayın Prof. Dr. Hasan Kaya olmak üzere Protokolün gerçekleşmesine katkı sağlayan tüm çalışanlara teşekkürlerimi sunuyorum…”
Laboratuvarda analiz protokol imzasının arından Doç. Dr. Fatih Sakin ve Yardımcı Doç Dr. Cemil Kürekci Hatay’da bulunan bu laboratuvarın ne kadar önemli olduğunu ve bu laboratuvarlarda her türlü analizlerin gerçekleştirildiğine dikkat çekerek “Üniversite de bulunan hocalar bölgede tam donanımlı bir laboratuvar var. Burada insan gücümüzde var burayı tüm bölgeni kullanmasını istiyoruz” dediler.
Mustafa Gönüleri

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>