AKİB’DEN İSKENDERUN GÜMRÜK LABORATUVARI İÇİN 8 MİLYON LİRA DESTEK!

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) tarafından 8 milyon TL harcanarak yapımı gerçekleştirilecek olan İskenderun Gümrük Laboratuvarı üç ay içinde hizmete açılacak. İskenderun Teknik Üniversitesi yerleşkesinde yer alan laboratuvar sayesinde ihracatçılar gümrük analizlerini çok daha hızlı yaptırabilecekler.
Akdeniz İhracatçı Birlikleri’ne bağlı Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AKMİB) tarafından yapımı gerçekleştirilmekte olan Gümrük Laboratuvarı çalışmaları hızla tamamlanıyor. AKMİB Başkanı Uğur Ateş, Hatay’ın Türkiye’nin ilk on ihracatçı ilinden biri olduğuna dikkat çekerek “İskenderun’da bugüne kadar bir gümrük laboratuvarının olmaması ciddi bir eksiklikti. İhracatçılar olarak elimizi taşın altına koyduk, tüm masrafları üstelendik ve 8 milyon liralık bir yatırım ile İskenderun’a Gümrük laboratuvarı kazandıracağız” dedi.

‘KISA BİR SÜREDE TAMAMLANACAK’
İhracatçıların İskenderun’da gümrük laboratuvarı olmaması nedeni ile ciddi anlamda kayıplar yaşadıklarını ifade eden Ateş, ihracata gidecek bir kamyon üründen bir numunenin alınıp Mersin Gümrük Laboratuvarına gönderilmesi ve raporun çıkmasının 3-4 günü bulduğunu belirtti. Bu geçen sürede bir kamyonun maliyetinin de ihracatçının bu üründen kazanacağından daha fazlasına mal olduğunu vurgulayan Ateş, “Gümrük laboratuvarı konusu, üyelerimizden gelen talepler neticesinde, gündemimize alarak çözüm üretilmesi noktasında bizzat çaba gösterdiğim bir konudur. İskenderun Gümrüğünden yapılacak ihracatlar için burada bir laboratuvarın olmamasının sıkıntısını hepimiz yaşıyoruz. Gümrük Laboratuvarının bölgemize kazandırılması talebimizi her platformda gündeme getirdik. Cumhurbaşkanımıza, bakanlarımıza, Valilerimize ve Milletvekillerimize bu konunun önemini anlattık. Akdeniz İhracatçı Birlikleri olarak elimizi taşın altına koyarak işin maliyetini de üstlendik. Sayın Cumhurbaşkanımızdan Mart ayında İskenderun ziyaretinde gümrük laboratuvarının müjdesini aldık. Laboratuvarın yapımı için hızla kollarımızı sıvadık. Kısa bir sürede laboratuvarımız tamamlanmış ve ihracatçılarımıza hizmet vermeye başlamış olacak” dedi.

KATKI SUNANLARA TEŞEKKÜR
Akdeniz İhracatçı Birlikleri olarak bölgeye bir eser daha kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Ateş, “Laboratuvarın kurulması konusunda desteklerini esirgemeyen başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan olmak üzere, Hatay Valisi Sayın Rahmi Doğan’a, Hatay Milletvekili Sayın Abdülkadir Özel’e, İskenderun Kaymakamı Sayın İskender Yönden’e, İskenderun Belediye Başkanı Sayın Fatih Tosyalı’ya, İSTE Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr. Türkay Dereli’ye, İskenderun TSO Başkanı Sayın Levent Hakkı Yılmaz’a ve bu hizmetin gerçekleştirilmesine katkı koyan herkese bir kez daha teşekkürlerimi ve şükranlarımı iletiyorum” diye konuştu.

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>