İssume Anaokuluna Çifte Ödül

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

İssume Anaokuluna Obeziteyle Mücadele Ve Hijyene İki Sertifika Birden

İssume Anaokuluna Çifte Ödül

İssume Anaokuluna Beslenme dostu okul ve BEYAZ BAYRAK Okulların, temizlik ve hijyen açısından belirli kriterler esas alınarak Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içerisinde denetlenmesi, okul sağlığının iyileştirilmesi hususunda teşvik edilmesi için uygulanan projede gerekli kriterleri karşılayan İssume Anaokulu Beyaz Bayrak ve Sertifika ile ödüllendirildi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Sağlık Bakanlığı tarafından, obeziteyle mücadele amacıyla yürütülen ‘Beslenme Dostu Okullar Programı’ kapsamında başarı gösteren okullara verilen beslenme dostu okul sertifikası İssume Ana okuluna ‘Beslenme Dostu Okul Sertifikası’ verildi. Okullarda obeziteyle mücadelede yeterli ve dengeli beslenmeyle düzenli fiziksel aktivite alışkanlığının kazandırılması amacıyla düzenlenen program kapsamında sertifikalarını ve beyaz bayraklarını aldıklarını söyleyen İssume Anaokulu müdürü Ahmet Dikili çağımızın enbüyük sorunlarının başında gelen ve ileriki yıllarda tüm sağlık sorunlarının temelini oluşturan obeziteyle mücadelede yavrularımızın sağlıklı beslenmesine özen göstererek ve ve düzenli hareket yaptırarak bu sertifikayı almaya hak kazandık sürekli olarak yapılan denetimlerden geçen okulumuz gerek hijyen konusunda beyaz bayrak gerekse de beslenme dostu okul sertifikalarıyla İşimizi ne kadar ciddiyete yaptığımızı gösteriyor. gerek okul idaresi gerek öğretmen kadromuz ve hizmetli personelimizle okulumuzun kalitesini daha da ileri götürme gayretindeyiz. Bu başarıları elde ederken özveriyle çalışan tüm okul kadromuza da teşekkür ediyorum. dedi.
Beyaz Bayrak nedir?
Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıkları tarafından, okulların temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi amacıyla yürütülen proje çerçevesinde, temizlik açısından 100 üzerinden 90 alan okullarına beyaz bayrak verilmektedir. Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıkları tarafından, okulların temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi amacıyla yürütülen proje çerçevesinde, temizlik açısından 100 üzerinden 90 alan okullara beyaz bayrak verilmektedir. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, toplum sağlığını koruma ve geliştirme, yaşam kalitesini yükseltme, temizlik ve hijyen konusunda yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirmenin, kamu kurum ve kuruluşlarının asli görevleri arasında olduğu vurgulanmıştır. Umumi Hıfzısıhha Kanunu gereği toplum sağlığını koruma ve geliştirmenin bakanlığı asli görevlerinden olduğunu kaydeden yetkililer, bu bağlamda Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliğine gidilerek, okulların belli kriterler esas alınarak denetlenmesinin öngörüldüğünü kaydetmişlerdir. Proje kapsamında, çocukların ruh ve beden sağlığının korunması amacıyla okullara yönelik hijyen kurallarının belirleneceği Okul Sağlığı Denetleme Formu hazırlanmıştır.Buna göre, okul içi ve çevresi, idari birim, öğretmen odası, kütüphane, ısıtma durumu, spor ve tiyatro salonu, atölyeler, laboratuarlar, revir, kantin, tuvaletler ve içme suları göz önüne alınarak 100 puan üzerinden bir değerlendirme yapılmaktadır.
Bu çerçevede iki Bakanlığın yetkililerince denetlenen okullarda, yapılan değerlendirme sonucunda 90 ve üzerinde puan alan okullara, sağlık ve temizliği simgeleyen beyaz bayrak ve sertifika verilecek. Bu belge 3 yıl süreyle geçerliliğini olacak, kontroller de bu süre içinde devam edecektir.

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>